Pronájem bytu se může zdát jako prakticky bezpracný výdělek, ale zdání klame. Každý pronajímatel jistě zná ten nepříjemný pocit, když mu jednou nedojde nájemné tak, jak bylo domluveno. Navíc nespolehlivých nájemníků neustále přibývá. Jak se před nimi co nejlépe ochránit?
Pronajímat byt není skutečně jen tak. Ve většině případů pronajímáte byt zařízený, ale i ten nezřízený mohou nájemníci poničit tak, že je třeba ho zrekonstruovat. Navíc může nájemník vytvořit nepěkný dluh na energiích, nebo přímo na nájemném.
Ochrana majitelů a tedy i věřitelů v našem státě bohužel není právě silná, takže se vždy vyplatí se raději před podobnými nájemníky chránit předem. Svoje peníze totiž budete vymáhat velmi těžko, a pokud nájmem například splácíte hypotéku, můžete se dostat do vážných finančních problémů. Jak se tedy dopředu chránit?
Rada první – googlujte!
Pokud již znáte jméno potenciálního nájemníka, tedy toho, kdo se uchází o bydlení u vás, není od věci jeho jméno „prohnat“ Googlem. Pochopitelně, pokud zní jeho jméno Jan Novák, těžko můžete čekat nějaké relevantní výsledky, ale s alespoň trochu odlišnějším jménem máte naději na úspěch.
Ke jménu nájemníka můžete ještě přidat výraz neplatič nebo dlužník a uvidíte, jakých výsledků se vám dostane. Projeďte si také registry dlužníků, případně těch, na které byla uvalena exekuce.
Rada druhá – kryjte se kaucí
Kauce je velmi účinným nástrojem k vašemu krytí. Kaucí můžete krýt jak ztráty z neplacení nájemného, tak rozbité vybavení bytu či nutnost rekonstrukce. Zákon ukládá maximální výši kauce, která činí tříměsíční nájemné.
Rada třetí – investujte do dobré smlouvy
Nájemní smlouva je hlavním prostředkem, jak se mohou při nájmu ochránit obě strany. Vyplatí se tedy, abyste investovali do smlouvy, kterou sepíše skutečný profesionál a kde bude přesně popsáno, jak bude postupováno v případě neplacení nájmu.
Vy sami si můžete do smlouvy zakomponovat poplatek z prodlení, který poběží i tehdy, pokud se nájemník z bytu vystěhuje, ale dlužné nájemné stále nezaplatí.