Pronajímáte svou nemovitost? A víte, že jde o příjem, jako jakýkoli jiný, který byste měli zdanit a tuto daň včas zaplatit příslušnému finančnímu úřadu? Jak na daň z pronájmu nemovitosti?
S živností nebo bez
Pronajímat nemovitosti můžete dvěma různými způsoby. Jednak můžete mít na toto pronajímání živnost, dále pak můžete pronajímat bez živnosti – takto je zřejmě řešena většina pronájmu bytů, který slouží svým majitelům spíše jako přivýdělek než jako hlavní zaměstnání.
Podle toho se rozlišuje, jak příjem z pronájmu také danit. Pakliže pronajímáte nemovitost bez živnosti, měli byste vědět, že dílčí základ daně pak neslouží k tomu, aby bylo na jeho základě vypočítáváno sociální a zdravotní pojištění, tedy ve zkratce, že se pojištění z tohoto příjmu neplatí. Pokud však jde o vaši živnost, musíte již toto pojištění přiznat a zaplatit.
Přiznání daně u nemovitosti vlastněné více osobami
Kdo tuto daň platí u manželů? Zde platí pravidlo, že pakliže byla nemovitost pořízena před manželstvím, zdaňuje tento příjem právě manžel, který nemovitost tehdy pořídil. Pokud byla pořízena během manželství, je třeba vybrat jednoho z manželů, který příjem zdaní, tento příjem není možné rozložit mezi oba manžele.
Pokud vlastní pronajímanou nemovitost více lidí, kteří nejsou v manželském svazku, rozdělí se příjmy a také daně z nemovitosti ve shodném poměru, jaký je jejich poměr na nemovitosti.
Můžete uplatnit výdaje
Při danění příjmu z nemovitosti jak na základě živnostenského oprávnění, tak bez něj, lze uplatnit také výdaje, a to dvěma různými způsoby. Jednak je možné si ponechávat veškeré doklady, které se vážou k výdajům spojeným s nemovitostí, dále pak je možné tyto výdaje uplatňovat paušálně.
Tato výše paušálu činí 30 %, maximálně však 600 tisíc korun. Daň z příjmu z pronájmu daníte na běžném formuláři pro daň z příjmu, spolu se svými dalšími příjmy. Ten musíte ve stanoveném termínu, tedy k začátku dubna, nebo do konce června (pakliže necháváte daň vypočítávat daňovým poradcem) odevzdat finančnímu úřadu a daň u něj také zaplatit.