V pátek 19. března skončil ve Festivalovém paláci francouzského Cannes 21. ročník veletrhu MIPIM. Příležitosti prezentovat se zahraničním investorům využila i tři největší česká města - Praha, Brno a Ostrava. Premiérově se na samostatných stáncích představily Středočeský a Jihomoravský kraj.
Vzhledem k tomu, že MIPIM patří k nejvýznamnějším globálním evropským fórům nemovitostí a investičních příležitostí, současná ekonomická recese se odrazila jak v jeho obsahu a trendech, tak i ve statistice účastníků. Ta zůstala zhruba na úrovni loňského roku: i když oficiální čísla ještě nejsou k dispozici, odhad francouzského organizátora činí přes 18 tisíc akreditovaných účastníků z 81 zemí, kteří vystavovali na více než 18.000 m2 plochy. Pro města a regiony zůstává MIPIM důležitou prezentační příležitostí, kde se mohou pochlubit realizovanými projekty velkého rozsahu, představit své vize i přilákat investory. Investorských společností se letos akreditovalo 1.118, což znamená ve srovnání s loňským ročníkem 10% nárůst, a také účast měst a regionů stoupla až na 400. Počet nejvyšších politických zástupců měst a regionů v čele s primátory a hejtmany dosáhl letos dvou set. Veletrhu se tradičně účastní všechny významné evropské metropole od Londýna přes Paříž a Berlín až po Moskvu. Vystavovatelé z řad komerčních společností pak chtějí především ukázat, že patří k silným hráčům na realitním trhu a že mají natolik kvalitní projekty, aby byly úspěšné i za současné ekonomické situace.
Česká republika byla letos na veletrhu opět poměrně silně zastoupena. Vzhledem k tomu, že veletrh se profiluje spíše jako prezentační než kontraktační, zúčastňují se jej nadále téměř všichni, kdo na tuzemském realitním trhu něco znamenají. Letos to bylo na 80 společností. Vedle českých měst a krajů se veletrh tradičně stává fórem pro prezentaci významných nadnárodních investorů a developerů: mezi nimi lze uvést např. HOCHTIEF Development, CTP, Unibail-Rodamco, Multi Development, RPG Real Estate či Skanska Property. Tyto společnosti spoluvystavovaly právě na stáncích Prahy, Brna či Ostravy, takže zájemci mohli získat ucelenou představu o stavu českého realitního trhu. Česká města a kraje usilovaly v konkurenci řady evropských metropolí a regionů o přilákání pozornosti na své stánky také doprovodnými programy. Jejich jádro vždy tvořila recepce na příslušném stánku, zaměřená především na potenciální investory. K příjemné atmosféře pražského stánku už tradičně přispíval Staropramen, na ostravském stánku se čepoval Ostravar. Lákadlem na stáncích Brna a Jihomoravského kraje byla ochutnávka moravských vín, zatímco Středočeský kraj nabízel vína ze zámeckých sklepů Jiřího Lobkowicze v Mělníce. Ostravskou prezentaci nadto ještě okořenila tradičně úspěšná barmanská show. Návštěvníci stánku Středočeského kraje mohli vedle prezentovaných projektů vidět i repliku středověké císařské koruny Karla IV., která byla do Cannes pro účely veletrhu převezena z hradu Karlštejn.
MIPIM bývá vždy indikátorem globálních trendů, a tak byly jedním z hlavních diskutovaných témat veletrhu různé úhly pohledu na současnou ekonomickou recesi. Klíčový příspěvek k tomuto tématu přednesli Ben Broadbent, hlavní britský ekonom Goldman Sachs, a Barbara Knoflachová, ředitelka německé investiční společnosti SEB Asset Management. Predikovali letošní oživení evropských ekonomik, s nímž má jít ruku v ruce i rozhýbání realitního a investičního trhu. První známky tohoto trendu jsou již na některých lokálních evropských trzích patrné. Dalším významným tématem MIPIMu byl dlouhodobě udržitelný rozvoj. Na něj se soustředil summit primátorů a hejtmanů evropských měst a regionů 17. března: v rámci tématu urbanistických strategií a budování městské infrastruktury, které jsou klíčem k udržitelnému rozvoji, se diskutovalo mimo jiné o sociální infrastruktuře, mobilitě, zeleni i výstavbě inteligentních budov. Inspirací pro města na cestě k udržitelnému rozvoji může být Stockholm, kterému jako prvnímu evropskému městu díky jeho přístupu k životnímu prostředí udělila Evropská komise pro rok 2010 titul "Zelené město"; o zkušenosti s fungováním této skandinávské metropole se na veletrhu ve svém příspěvku podělil primátor Sven Nordin. Letošní ročník v rámci svého doprovodného programu přinesl také ojedinělou konferenci ikon současné architektury. O svých architektonických vizích hovořili Manuelle Gautrandová, Daniel Libeskind, Bernardo Fort Brescia, Matthias Sauerbruch, Hani Rashid a Djamel Klouche.
Pokud jde o trendy veletrhu, na rozdíl od loňska byl vidět návrat celosvětových projektů velkého rozsahu, a to nejen v evropských zemích s vyspělými ekonomikami, ale i ve státech mimo Evropu od jižní Koreje až po Egypt. Vedle "zelených" projektů se ve značné míře jako nabídka pro investory prezentovaly také brownfields; ty se nabízely i na stáncích českých měst a regionů (zejména Ostravy a Středočeského kraje). Velkou pozornost vyvolaly rozsáhlé projekty, spojené s budoucími sportovními akcemi světového významu: stánek Londýna se soustředil na infrastrukturu spojenou s letní olympiádou 2012, rozsáhlou prezentaci zimních olympijských her 2014 mělo Soči a celý Krasnodarský kraj. Na investiční potenciál a infrastrukturu spojenou s mistrovstvími ve fotbale byly zaměřeny stánky polských měst (ME 2012) a stánek brazilského ministerstva turistiky (MS 2014).
Vyvrcholením veletrhu se stalo vyhlášení nejlepších staveb světa uplynulého roku MIPIM Awards. Tyto prestižní ceny byly u příležitosti veletrhu předány vítězným projektům v pěti kategoriích: administrativní centra, rekonstruované kancelářské objekty, projekty pro hotelnictví a turistiku, rezidenční projekty a "zelené budovy", šetrné k životnímu prostředí Základními kritérii při posuzování soutěžních projektů jsou zejména jejich technické a architektonické kvality, originalita, soulad s okolím, úroveň infrastruktury, dostupnost a nabídka služeb. Finalisty - tři v každé kategorii - vybírala sedmičlenná odborná porota, složená z předních odborníků evropského realitního trhu. O vítězích ze tří finalistů v každé kategorii pak rozhodli hlasováním samotní účastníci veletrhu. Ve finále kategorie projektů pro hotelnictví a turistiku měla i Česká republika své zastoupení: pražský luxusní hotel Augustine