Za poklesem zájmu o nové projekty bydlení stojí hlavně navýšení DPH z 5 na 9 procent. Převážná většina lidí se proto rozhodla pořídit si nemovitost ještě před touto změnou. Mnozí z nich by si jistě za normálních okolností možná kupovali nemovitosti až v letošním, či příštím roce. Při porovnávání meziročních nárůstů se pak pochopitelně každá taková novela promítne do vedených statistik resp. poptávky a bude tak mít zřejmý vliv na trh v oblasti realit . Pro odborníky se také nejedná o nic nepředpokládaného, stejně jako u poklesu zájmu o využívání hypotečních úvěrů .Pokles zájmu o byty očekávali též společnosti, které v letošním roce nabízejí k prodeji o polovinu měně bytů než v loňském roce.

Bude mít ovšem snížená poptávka vliv na tržní ceny a růst v oblasti realit? Podle Českého statistického úřadu se ceny bytů na domácím trhu zvedly za první čtvrtletí meziročně o 5,6 procenta. Dle statistik developerů se navýšili ceny realit v hlavním městě meziročně v průměru o 5 až 10 procent. Přičemž projekty v některých lukrativních lokalitách zaznamenali meziročně nárůst dokonce téměř až dvaceti procentní. V současné chvíli se očekává stagnace a v Praze by se měl nárůst cen výrazně zpomalit. Podle odborníků lze obecně konstatovat, že na růstu cen se nejvíce podílejí nové bytové projekty, které ve svém důsledku "táhnou" i ceny stávajících bytů v dané lokalitě. Průměrná cena za metr čtvereční užitné plochy u realit v Praze již dosahuje hranice 55 tisíc korun.

Přes tyto výkyvy v zájmu o reality a nové bydlení Developerské společnosti však s cenami dolů jít nehodlají. Odkazují na fakt, že ceny pozemků i stavebních prácí jim jim neumožňují směřovat ceny níže při snaze zachovávat standard kvality. I přes současný pokles zájmu o bydlení na realitním trhu však neplánují developerské společnosti omezovat nadcházející plány výstavby.

PRE

Cookies