Realitní trh čelí největší výzvě – mezinárodnímu systému hodnocení energetické náročnosti budov
Londýn, 18th leden 2008 – Jones Lang LaSalle oznamuje klientům v Evropě, že stojí před mnoha úkoly, které vyplývají ze zavádění směrnice EU o energetické náročnosti budov v roce 2009.
Příštích dvanáct měsíců budou majitelé a investoři muset udělat několik kroků, aby se vyhnuli dopadům nové směrnice EU. Investoři a majitelé musí: • Zhodnotit současný stav nemovitostí v Evropě • Porozumět mezinárodním rozdílům v systémech hodnocení • Připravit strategický plán na renovaci a/nebo prodej nemovitostí • Připravit se na možnou dvojí úroveň trhu
Ředitel Jones Lang LaSalle Chris Hiatt říká: “V analýze směrnice EU o energetické náročnosti budov jsme dospěli k závěru, že i když implementace této směrnice bude nepochybně velmi náročná, těm, kteří jsou dobře připraveni by tento proces neměl způsobit větší problémy. Ale pro ty s méně dobře nastavenými „strategiemi měření energetické náročnosti“ může mít směrnice trvalé finanční následky u starších kancelářských budov, zejména pokud se tento majetek snaží prodat nebo pronajmout.
Velmi doporučujeme, aby majitelé komerčních realit a investoři zhodnotili svá portfolia a pokud potřebují zlepšit energetickou výkonnost budov, sestavili si „seznam priorit“ pro starší budovy, které by pomohly zvládnout potřebná zlepšení ještě před platností této směrnice.
Analýza Jones Lang LaSalle uvádí, že se vládní pokyny liší po celé Evropě a existuje tak potenciál pro vytvoření „rozdílu hodnoty“ mezi realitami s nízkým a vysokým hodnocením energetické náročnosti. Jestliže se tento předpoklad stane skutečností, jsou zde příležitosti pro investory do nemovitostí připravených na tuto směrnici, aby využili této výhody a aktivně propagovali nové a dodatečně vylepšené budovy s dobrým hodnocením, čímž by vytvořili vyšší úroveň na trhu. Druhou úroveň by přirozeně vytvořily etablované budovy, které nemají hodnocení na nízkou energetickou náročnost a jsou potenciálně méně žádané investory, jelikož požadavky nájemců se přesouvají směrem k „zelenějším“ nemovitostem.
Zpráva krom toho vyzdvihuje, že zatímco jsou zde všeobecná povědomí o blížící se směrnici o energetické náročnosti budov, investoři, developeři a nájemci by mohli být na její příchod lépe připraveni. Chybějící univerzální evropský systém způsobí, že investoři s portfoliem rozloženém po celém kontinentu mohou mít problémy při provádění nezbytné analýzy energetické náročnosti, kterou je nutné provést před zavedením směrnice.
Další informace: