Vzít si hypotéku nebylo nikdy dříve tak výhodné. Kdo by si v současné době vzpomněl na doby, kdy byl běžný hypotéční úrok třeba přes deset procent? Ta doba je jistě nad dobro pryč. V dubnu 2013 se průměrné sazby hypoték dostaly na své historické minimum.

Důvody představují hlavně marketingové akce bank, které se začaly masivně ucházet o své nové klienty. A to ty, kteří si hypotéku zařizují zcela od znova, ale také ty, kteří hodlají již stávající hypotéku refinancovat.

Hypotéky nebyly dříve výhodnější

Refinancovat, nebo si zařídit hypotéku je v současné době velmi výhodné. Není to tak dávno, co se zdála být čtyřprocentní úroková míra neprolomitelná a v současné době se již třese jiná hranice, a to tříprocentní. Průměrná úroková míra byla v dubnu roku 2013 3,08 procenta.

Pochopitelně platí, že ty nejvýhodnější a nejnižší úroky jsou poskytovány klientům, kteří jsou považováni za bonitní a investice do nich je nejméně riziková. Naopak, čím je klient méně prověřitelný a čím více toho klient požaduje, jsou úroky vyšší.

Ty nejvyšší úrokové míry jsou poskytovány klientům, kteří nepředkládají při schvalování hypotéky své příjmy, nebo chtějí hypotéku na celkovou cenu nemovitosti. V takových případech může banka klientovi nabídnout třeba i hypotéku s úrokovou mírou přes 7 procent.

Hypotéky se uzavírají na menší částku

V dubnu 2013 bylo uzavřeno 7 514 hypotéčních úvěrů, což znamená oproti minulým obdobím pokles. V dubnu došlo k uzavření hypotéčních úvěrů v celkovém objemu 11,906 miliardy korun. Průměrná výše hypotéky se také poněkud snížila – v současné době je to kolem 1,5 milionu korun, což byla průměrná výše hypotéky naposledy v roce 2006.

Banky se tak v poslední době doslova rvou o každého klienta, velký boj se rozhořel také o klienty, kterým skončilo fixační období a chtějí své hypotéky refinancovat. I při poklesu marže z každého klienta jsou pro banky hypotéční úvěry velmi dobrou a spolehlivou investicí. Dá se tak očekávat, že dna hypotéčních úvěrů nebylo stále ještě dosaženo.

Cookies