Stavební spoření je dlouhodobě jeden z nejoblíbenějších finančních produktů, který si lze u nás pořídit. I když se podmínky stavebního spoření a možnosti získání státní podpory v souvislosti s šetřením poněkud přiostřily, stále tímto způsobem spoří přes 4 miliony klientů. Od nového roku začnou platit poněkud jiné podmínky pro střadatele. Víte, jaké?
Člověk míní a rozpuštění sněmovny mění…
Od nového roku 2013 začíná platit nový občanský zákoník, který bude mít na stavební spoření vliv. Další změny vznikly z rozhodnutí vlády, některé z nich však zastavilo rozpuštění sněmovny, která mohla změny schválit. V každém případě se však mění několik oblastí, o kterých by měli střadatelé vědět.
Navzdory očekávání se nepodařilo uzákonit nutnost prokazovat to, zda byla státní podpora, která byla ke spoření poskytnuta, použita na bytové účely. Kritici tohoto nařízení argumentovali tím, že státní podpora tvoří poměrně malou částku a že by pro střadatele jistě nebylo těžké si sehnat potvrzení, že za ni byla třeba opravena okna. Stejně tak se nepovedlo prosadit návrh, aby směly poskytovat stavební spoření nejenom stavební spořitelny, ale veškeré banky.
Stavebním spořitelnám by tak vznikla obrovská konkurence a byly by ve svých službách znevýhodněné. Stejná zůstává také státní podpora. Ta v současné době činí 2000 korun na rok, a to pouze v případě, že je během roku naspořeno alespoň 20 000 korun.
Které změny platí?
Jaké konkrétní změny tedy můžeme čekat? Pokud střadatel zemře, nebude možné tuto smlouvu třeba manželem převzít a spořit dále. Předmětem dědictví bude pouze zůstatek naspořené částky. Pokud bude smlouva znít na nezletilé dítě a jeho rodiče ji budou chtít ukončit, pak bude moct spořitelna žádat souhlas opatrovnického soudu, a to i když nebudou chtít rodiče tuto smlouvu zatížit úvěrem.
V souvislosti s novým občanským zákoníkem také začnou spořitelny využívat nové smlouvy. V těch může být obsaženo také právo spořitelny na změnu úrokové sazby.