Vztahy se sousedy patří k jedněm z nejdůležitějších v životě. Přece jenom, doma chce mít každý svůj klid a hádky se sousedy klidu jistě nepřidají. Mnoho sousedských sporů končilo před soudem a některé spory vyvrcholily dokonce jako trestné činy. Od nového roku by však měl platit zcela nový občanský zákoník, který upravuje i tyto vztahy. Víte, co nového vám do sousedského života přináší?
Ovoce patří tam, kam spadlo
Pamatujete si jednu scénku z filmu s Vlastou Buriánem, ve které si přijdou dva sousedé stěžovat, že jednomu spadlo jablko z jeho zahrady na zahradu souseda? Pak právě tuto situaci bude nový zákoník řešit zcela přesně.
Stromy mohou stát velmi blízko plotu a nezřídka kdy jejich větve přesahují na sousední zahradu, kam padají případně i plody.
Někteří majitelé se pak domáhali, aby jim jejich sousedi umožnili vstup na svůj pozemek za účelem posbírání plodů. Mnozí sousedé se domnívali, že na své plody mají nárok – spadly přece z jejich stromu. Nový občanský zákoník však naprosto přesně definuje, že plody patří tomu, jemuž patří i půda, na které plody leží.
Větve sousedova stromu můžete zkrátit
Naopak soused bude moci po vás požadovat, abyste zkrátili větve stromu, které přesahují až k němu na pozemek. To samé bude platit také o kořenech stromů. Pokud vám například kořeny sousedova stromu ničí položenou dlažbu, či beton, můžete tyto kořeny zkrátit.
Do této akce byste se však neměli automaticky pouštět sami - souseda byste měli nejprve o zákrok požádat. Pokud nebudete soused ochotný, nebo bude se zkrácením otálet, můžete přikročit k dílu vy.
Sázení stromů u plotu zakázáno
Nový občanský zákoník také řeší situaci, kdy kvůli jednání vašeho souseda se kvalita vašeho bydlení výrazně sníží. Typický je příklad toho, kdy vám soused vysází kolem plotu několikametrové túje, ze kterých vám padá na značnou část zahrady stín. Podle nového občanského zákoníku můžete po sousedovi požadovat, aby tyto stromy či keře nesázel. Soused se totiž má zdržet jednání, které omezuje užívání vašeho pozemku.