Bydlet musí každý, otázka ale zní, jak? V zásadě můžete vybírat mezi bydlením nájemním a bydlením vlastním. Obě možnosti mají své pro a proti. K čemu se přikloníte vy?

Vlastní bydlení je nejoblíbenější

Pokud máte dostatek finančních prostředků, pak je doporučení zcela jasné – pořiďte si bydlení vlastní, protože tím můžete jedině získat. Navíc v České republice je velmi zřetelná tendence k vlastnímu bydlení – bydlí v něm tři čtvrtiny všech obyvatel. Většina obyvatelstva však na pořízení vlastního bydlení dostatek prostředků nemá a musí využít bankovního úvěru.

Základním ukazatelem by tedy měla být výše měsíční splátky a výše nájmu. Pakliže je výše splátky nižší než výše nájmu, vše svědčí pro pořízení vlastního bydlení.

Nezapomínejme však na to, že zdaleka neplatíte pouze splátku úvěru na bydlení – je třeba počítat s ještě celou řadou dalších nákladů. Energie, pojištění nebo třeba fond oprav, který může měsíční výdaje za bydlení, hlavně v případě starších nemovitostí, hodně navýšit.

K rozhodnutí o tom, zda budete využívat bydlení nájemní, nebo si pořídíte vlastní, může vést také lokalita, kde si budete bydlení pořizovat. Platí, že nájmy jsou nižší tam, kde působí tlak konkurence. V každém případě je výhodnější být díky vlastnímu bydlení zajištěn na stáří, někteří experti dokonce tvrdí, že vlastní bydlení s již splacenou hypotékou je důležitým pilířem důchodové reformy.

Pro mladé je vhodnější pronájem

V jakém případě byste měli na vlastní bydlení spíše zapomenout? V první řadě, pokud váš životní styl vyžaduje časté stěhování, nebo pokud stěhování do budoucna nevylučujete, například z pracovních důvodů.

Pouštět se do zatížení úvěrem na bydlení asi nebudeme radit velmi mladým lidem, kteří ještě nemají příliš velkou jistotu zaměstnání a ještě si nejsou zcela jisti, kde přesně by chtěli bydlet a jaký typ bytu by chtěli využívat. Právě nájemní bydlení jim umožní dobře poznat své potřeby a vyzkoušet si bydlení „nanečisto“. Obecně platí, že nájemní bydlení je velmi flexibilní a lze jej uzpůsobovat podle vlastních představ.

Pokud tedy získáte práci v jiném městě, vaše rodina se rozroste o nové členy, nebo naopak se s partnerem rozejdete, v nájemním bydlení můžete na nově vzniklou situaci reagovat mnohem rychleji.

Cookies